Eastern Pennsylvania Youth Soccer is a proud member of
US Youth Soccer US Soccer
follow us on
facebook twitter youtube instagram
Find a club or field near you! Sign up for our newsletter!
Print Email
 

2003 Boys .::. U-12 - Philadelphia/Bucks

The 2003/2004's will be competing in one major competition this year. All players will travel to Wilson, North Carolina for the ODP event hosted by North Carolina Youth Soccer.

With the district teams, they will be training at their district locations, which will provide a more convenient training environment and will reduce the amount of traveling required to participate in ODP.

Olympic Development Program 2014 - 2015 Schedule

Tryouts

September 7th @ Langhorne United (Maple Point Middle School), 3:00 PM – 5:00 PM (Fields #2 & #3)
September 21st @ Langhorne United (Maple Point Middle School), 3:00 PM – 5:00 PM (Fields #2 & #3)
ODP Player Pool selected after September Tryouts

ODP Player Pool Training

October 5th@ Langhorne United (Maple Point Middle School), 5:00 PM – 7:00 PM (Field #2)
October 26th @ Langhorne United (Maple Point Middle School), 4:00 PM – 6:00 PM (Field #2)
ODP Final Rosters will be named after October 26th ODP Pool Training

FIRST LAST U12 DISTRICT TRYOUT AGE GROUP TRYOUT COLOR TRYOUT NUMBER
Nicholas Biello Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 190
Jake Block Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 634
James Cahill Philadelphia/Bucks County U12 Boys Light Blue 3
Logan Campbell Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 183
Shane Connolly Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 44
Brandon Curran Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 303
Louis Daniele Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 199
Samuel Davies Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 180
Samuel Glazar Philadelphia/Bucks County U12 Boys Light Blue 4
Colby Goldschmidt Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 187
Lucas Gratkowski Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 298
Jacob Guevara Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 297
Gavin Hagen Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 84
Jakob Hubert Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 301
Roman Ilovski Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 186
Damian Kostrzewa Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 23
Sawyer Koza Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 21
Joseph Lodise Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 230
James Lutz Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 18
Timothy Madden Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 2
Aidan McCourt Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 17
Colin McNamara Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 637
Aidan McShane Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 14
Elliot Meyer Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 633
Colin Meyer Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 710
Michael Morini Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 8
Thomas Mullin Philadelphia/Bucks County U12 Boys Light Blue 72
Matthew Noel Philadelphia/Bucks County U12 Boys Light Blue 5
Aleksandar Peev Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 192
Brett Rajkowski Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 16
Luke Rappaport Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 631
Joshua Rifkin Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 299
Gavin Rowan Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 5
Seamus  Schultz Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 501
Hunter Shay Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 24
Ian Short Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 181
Ian Siwinski Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 632
Diego Spielman-Rodriguez Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 19
Jason Stearn Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 9
Conor Steele Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 185
Benjamin Steketee Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 8
Michael Toth Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 638
Nathaniel Waychoff Philadelphia/Bucks County U12 Boys Blue 191
Edwin Westervelt Philadelphia/Bucks County U12 Boys Gold 6
*Blue 184 (Contact the office)
*Gold 502 (Contact the office)

ODP Training/Competition Schedule

November 16th @ Langhorne United (Maple Point Middle School), 3:00 PM – 5:00 PM (Field #2)
December 7th @ Langhorne United (Maple Point Middle School), 2:00 PM – 4:00 PM (Field #2)
Winter Break Training, December 26th, 27th, or 28th
February  8th 
February 15th
March 15th
April 12th
April 26th
May 17th
May 24th
May 31st
North Carolina Trip, June 5th- June 7th, Wilson, NC
Regional Camp, July 2015

 

Jorge Severini
USSF National License
National Argentine Futbol Association Coaching Diploma
Trainer Haverford Soccer Club
Two Time New Jersey State Coach of the Year
USYSA U-16 Girls National Champions
4 Regional Championships, 7 Regional Finals, 9 State Championships
High School and College Coach for over 20 years
Two Time Central League Coach of the Year
Played Professionally in Argentina, Venezuela, and the United States
Over 20 years ODP Coaching Experience

Nicholas Severini
USSF National License
National Argentine Soccer Association Coaching Diploma
Head Coach Lower Merion High School Boy’s (Central League Champions 2013, District 1 Champions 2010)
Lower Merion Soccer Club Coach (U10 Girls Fenix State Champions)
Played Collegiately at the University of Pennsylvania
International Experience, Playing/Training: C.A. Independiente (Argentina),F.C. Sevilla (Spain). 
All-State and Regional All-American
8 Years ODP Coaching Experience

 
 
Eastern Pennsylvania Youth Soccer
4070 Butler Pike, Suite 100
Plymouth Meeting, PA 19462
P: 610.238.9966
F: 610.238.9933
©2013 Eastern Pennsylvania Youth Soccer Association. All rights reserved.
Home | Privacy Policy | Contact Us | Sitemap
Website design and development by Americaneagle.com